שינוי הפרופיל הצבאי
וערעור על החלטות רפואיות
   

מיהו ומהו הקב"ן


קב"ן הינו קצין מקצועי לבריאות נפש ובהסמכתו הוא פסיכולוג או עובד סוציאלי בעל הסמכה לטיפול קליני. הקב"ן אינו רופא ואינו מוסמך להנפיק מרשמים לתרופות. לצורך כך, יש לפנות לפסיכיאטר.תפקידו של הקב"ן

הקב"ן מעניק שירות למועמדים בשירות ביטחון או לחחיילים בכלל יחידות צה"ל, ועומד בקשר ישיר עם המחלקה לבריאות הנפש בחיל הרפואה (ברה"ן).

בין תפקידיו העיקריים של הקב"ן ניתן למנות את האיבחון, הטיפול והייעוץ הנפשי לחיילי צה"ל, מטרתו של הקב"ן לסייע במיצוי הפוטנציאל האנושי בצה"ל. 
בנוסף לתפקידים שלעיל, מסייע הקב"ן בעת הצורך להליך קביעת הפרופיל הצבאי של החייל, וכן ממליץ, גם בעת הליכי מיון, בדבר התאמה של חייל לשירות בתפקיד צבאי מסויים. 


כיצד מגיעים לקב"ן

פניה למפקד או לרופא היחידה בבקשה, תוביל לפגישה עם הקב"ן, שכן על פי דיני הצבא, זוהי זכותו של חייל להיפגש עם קב"ן.


מה מתרחש בפגישה עם הקב"ן


בפני הקב"ן מצוי התיק הרפואי של החייל הפונה וכן חוות דעת מפקד ביחס לפונה והוא מעיין במידע זה בטרם הפגישה. בדרך כלל, הקב"ן לא יהיה לבוש במדים צבאיים, מתוך רצון לשדר קשר אנושי ובלתי אמצעי.

מטרתו של הקב"ן בפגישה הראשונה היא לאבחן את מצבו הנפשי והתפקודי של הפונה, לאפשר לו להביע את מצוקותיו ולקבוע מהי הדרך להמשך הטיפול ואם יש צורך להפנותו לפסיכאטר צבאי. במסגרת סמכויותיו, רשאי הקב"ן להמליץ על מתן פטורים מביצוע מטלות שונות וכן ביצוע שינויים בפרופיל הצבאי. יחד עם זאת, ההמלצה בדבר שינוי הפרופיל לא תכנס לתוקף אלא רק לאחר כינוסה של ועדה רפואית.

במקרה והקב"ן מתרשם שהפונה סובל ממשבר קשה, המחייב טיפול מקצועי מיידי (כגון מצב אובדני שעשוי לסכן את החייל או את סביבתו) יפנה את החייל להמשך טיפול באמצעות פסיכיאטר.

הקב"ן עשוי להתרשם, שהפונה מתחלה במטרה לשפר את תנאי שירותו ואז, כמובן שלא יעניק לפונה את מבוקשו, ויתעד בתיק האישי את התרשמותו והמלצותיו.אופי התלונות לקב"ן


מניסיוננו,  החיילים הפונים לקב"ן מתלוננים על אין ספור סימפטומים נפשיים ופיזיים, לרבות איומים באובדנות, ייאוש, דיכאון, חוסר אונים, רגשות אשמה, תחושות בדידות ואי התאמה לתפקיד הצבאי או ליחידה מבחינה חברתית, כאבי ראש, לחצים בחזה והפרעות אכילה. חיילים פונים לקב"ן גם עקב עימות עם מפקדיהם או בשל מצב משפחתי קשה.


חובותיו של הקב"ן

הקב"ן, כאיש רפואת הנפש, חייב להעניק לחייל איבחון ראוי וטיפול ראוי, וזאת בהתבסס על נורמות חוקיות שונות, לרבות חוק זכויות החולה. התייחסות מזלזלת, רדודה ולא מנומקת, שאינה מעניקה לפונה אופק טיפולי היא התייחסות אסורה. קב"ן המביע במהלך הטיפול בפונה שיקולים זרים לאופן הטיפול הנדרש (כגון: צרכיו של צה"ל הינם סיבה טובה לכך שהפונה יסבול) מפר את חובתו. קב"ן שאינו מגיב מבחינה טיפולית באופן סביר למצבו של הפונה, מפר את חובתו למתן טיפול ראוי. קב"ן המתעלם מחוות דעת של רופא מומחה, בו אובחן הפונה במצב המחייב התייחסות של צה"ל, מפר את חובתו.


כיצד מערערים על החלטות של קב"ן או גורם אחר בתחום רפואת הנפש

קיימים מספר מסלולים משפטיים להתמודדות עם החלטות של גורמי רפואה בצה"ל, אך לשם בחירת הנתיב המתאים, יש לערוך תחקיר היורד לפרטי הפרטים של המפגש עם הקב"ן או גורם הרפואה.


 

אם נתקלת בטיפול או איבחון בלתי ראוי לדעתך, אנא התקשר למשרדנו בטלפון 03-7321519

 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים