שינוי הפרופיל הצבאי
וערעור על החלטות רפואיות
   

זכויותיו של חייל המבקש לשנות פרופיל צבאי
מאת: עו"ד ד"
ר רן מובשוביץ

אם ברצונך לשנות את הפרופיל הרפואי שלך, ואינך מצליח, עתירה לבג"ץ עשויה להיות לך לעזר ולפתור את העניין. אל תחשבו שמכיון שאתם משרתים בצבא, הינכם חסרי זכויות. עתירה שהגיש משרדי לבית משפט העליון (2008) הביאה להיענותו המיידית של הצבא לבקשת החייל, בתוך שבוע ימים בלבד.

אינני מצליח לשנות את הפרופיל

חיילים רבים נתקלים בקשיים כאשר ברצונם לשנות את הפרופיל הצבאי, והסיבה לכך היא שצה"ל, כמו כל אירגון, רגיש במיוחד לנושאים בהם מופרים זכויותיו של החייל. בנושא הפרופיל הצבאי קיימת התנגשות אינטרסים בין זכויותיו היסודיות של החייל לפי חוקי היסוד במדינת ישראל ובין רצונו של צה"ל להסתיר מציבור החיילים המשרתים בו נתונים בהם ניתן לעשות שימוש לרעה.

בעיות עומדות בפני החייל

הפרופיל הצבאי הינו נתון מספרי המלמד על מידת ההתאמה של החייל מבחינה רפואית לשירות ביחידות שונות. בעוד שהנתון המספרי גלוי לחיילי צה"ל, הגדרתו המילולית חסויה. מכלול ההגדרות המילוליות והקשר לנתון המספרי נאספו בספר סודי הקרוי ספר הפרופילים של צה"ל.

  • א.מכיון שספר הפרופילים חסוי, החייל אינו יודע אם אין הגדרה רפואית אחרת שתואמת את מצבו ובעקבותיה ישתנה הפרופיל. המצב בו ישנן שתי הגדרות שונות התואמות מצב רפואי אחד קיים בפועל.
  • ב.החייל המבקש לשנות פרופיל נתון לחסדיו של הרופא הצבאי אשר נדרש להמליץ על קבלת או דחיית הבקשה לועדה הרפואית, שכן נוהלי הצבא אינם מעניקים לו זכות הערעור שלו על החלטת הרופא.
ההפרדה בין הנתון המספרי וההגדרה המילולית שגרמה לקביעת אותו פרופיל הינה בעייתית, אם ברצון החייל לערער על הקביעה הרפואית, מכיון שהחייל אינו יכול לדעת מהן האפשרויות לערעור. בפועל ידוע :

  • א.קיימת יותר מהגדרה מילולית אחת התואמת למצבו הרפואי של החייל ואשר תשנה את מספר הפרופיל.
  • ב.קיימות הגדרות שונות המתארות את חומרתו של המצב הרפואי, ואשר מסווגות לסימול מספרי אחר של הפרופיל.
הפתרון

אם ברצונך לשנות את הפרופיל הצבאי, להעלות את הסיווג או להורידו, פנה מייד לייעוץ משפטי אצל עו"ד המתמחה בתחום המנהלי, מכיון שאם בקשתך לשינוי הפרופיל מבוססת על נימוקים נכונים עליה להתקבל, ואם לא תתקבל – שעריו של בית משפט העליון פתוחים בפניך.

הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים